Hoppa till huvudinnehåll

Vad är ‘Matchning enligt källa?’

‘Matchning enligt källa’ är ett nytt sätt att presentera matchningar som upphittats av våra Smart Matches och Record Matches teknologier, i Upptäckter - sektionen.


​

Smart Matches™ är matchningar mellan personer I ditt släktträd och personer i andra släktträd skapade av MyHeritage användare över hela världen.


​

Record Matches™ matchar personer från ditt släktträd till våra samlingar av historiska dataposter. Dessa kan utgöras av födslor, äktenskap och folkräkningsdataposter, böcker och tidningar och annat från vår växande samling av miljarder av historiska dataposter.


​

Det släktträd I vilket vi har funnit den matchande individen och hans/hennes detaljer eller en samling av historiska dataposter I vilka Record Matches har upphittats, kallas match source eller matchningskälla.


​

I ‘Matchning enligt källa’ - vyn kan du se Smart Matches och Record Matches listade enligt vilken källa de upphittats i.


​

Fick du svar på din fråga?