Hoppa till huvudinnehåll

Vilka olika typer av släktträd kan jag ha?

Du kan upprätthålla 3 typer av släktträd som du kan ha på din släktplats:


1. Ett online släktträd:


Detta släktträd startas direkt på din släktplats. Den kan editeras och granskas online på din släktplats. Du kan också tillåta dina släktplatsmedlemmar att editera släktträdet. Informationen i detta träd kan säkras genom att spara den på din dator genom att exportera en GEDCOM fil. Läs följande FAQ för att lära dig hur man exporterar en GEDCOM fil från din släktplats: Kan jag exportera en GEDCOM fil av mitt släktträd på min släktplats?
​​
​​​​2. Ett GEDCOM släktträd:


Detta är i grunden ett online släktträd, som inte startas från allra första början. Antingen importeras det från Family Tree Builder eller någon annan genealogimjukvara eller släktplats med hjälp av en GEDCOM fil. Du kan importera vilken standard GEDCOM fil som helst till din släktplats Family Site - se detaljer i följande FAQ: Hur laddar jag upp en GEDCOM fil till min släktplats på MyHeritage? När den importerats till släktplatsen, kan den editeras som ett online släktträd.


3. Ett Family Tree Builder släktträd:


Detta släktträd har byggts upp med vår bordsdatormjukvara – Family Tree Builder (FTB). Du kan ladda ner FTB gratis härifrån: www.myheritage.se/family-tree-builder, installera den på din dator och börja att bygga upp ditt släktträd.


Med Family Tree Builder, tillåter synkroniseringsfunktionen dig att ladda upp ditt släktträd och all information till din släktplats och editera ditt släktträd både från mjukvaran och från online släktplatsen (såväl som via den mobila appen!). Närhelst du editerar släktträdet, synkroniseras det med din släktplats och Family Tree Builder mjukvaran.


Obs: Vi stöder inte längre MyHeritage Family Tree Builder på Mac (med Sequoia och alla andra Mac-operativsystem), och det är inte längre tillgängligt för nedladdning på Mac-enheter.
Om du redan har programvaran installerad, observera att det inte längre är möjligt att synkronisera med din MyHeritage-familjewebbplats efter ​säkerhetskorrigeringen för macOS Sequoia 15.4.1 som släpptes den 16 april. Om du ännu inte har installerat den här uppdateringen rekommenderar vi starkt att du synkroniserar ditt träd nu, eftersom det här alternativet inte längre kommer att vara tillgängligt när korrigeringen har applicerats.
Vi rekommenderar dig att istället fortsätta bygga ditt släktträd på din släktsida.​

Fick du svar på din fråga?