PremiumPlus family site
Welcome
Nazywam się Arkadiusz Malon i jestem webmasterem tej witryny.
Tę witrynę stworzono z pomocą portalu MyHeritage.com. Jest to system, umożliwiający każdemu utworzyć witrynę dla swojej rodziny i nawet opublikować w Internecie swoje drzewo genealogiczne.
W razie jakichkolwiek opinii lub komentarzy, dotyczących tej witryny, proszę kliknąć tutaj, żeby się ze mną skontaktować.
Witrynę ostatnio zaktualizowano dnia June 27 2015. Aktualnie w witrynie zarejestrowało się 46 członków. If you wish to become a member too, please click tutaj.   Dobrej zabawy!

Go to family tree
Family news
May 04, 2015
A site member commented on event 46th birthday of Arkadiusz Paweł Malon:
 Arku, wszystkiego co najlepsze z okazji Urodzin i serdeczne dzięki za prowadzenie strony naszej Rodziny.
Z pozdrowieniami
Krystyna 
Dec 14, 2014
A site member invited A site member to the site.
A site member invited A site member to the site.
A site member invited A site member to the site.
A site member invited A site member to the site.
Dec 13, 2014
A site member invited A site member to the site.
A site member invited A site member to the site.
A site member updated her profile.
 
View older news
News articles
Other:Starawieś
Posted by: Arkadiusz Malon on Nov 22 2009 10:26

Szukając w archiwum w Siedlcach śladów linii Malon stwierdziłem, że większość z nich mieszkała w miejscowości Stara Wieś, często też zapisywanej jako Starawieś lub Старавесь.

Starawieś (nazwa pisana łącznie przypadła mi bardziej do gustu) to część dawnej wsi Siedlce., która została w 1547 roku podzielona na część będącą od tej pory miastem (Siedlce) i część wiejską (Starowieś). Stara Wieś stanowiła przedmieście Siedlec, jej mieszkańcy byli traktowani na równi z obywatelami miasta i stanowili podstawę rekrutacyjną siedleckiego mieszczaństwa. Pod koniec XVI w. we wsi mieszkało ponad 300 osób.

Zgodnie ze "Słownikiem geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" z 1879 r., Starawieś to inaczej Stare Siedlce, wieś i folwark w powiecie siedlecki, gmina Starawieś, parafia Siedlce. Posiadała szkołę początkową, urząd gminny, dom schronienia dla starców i kalek, browar. W 1827 w 43 domach mieszkało 483 mieszkańców, na początku w 1879 było to 101 domów i 767 osób.W skład gminy Starawieś wchodziły (wszystkie nazwy w pisowni dziewiętnastowiecznej): Błogość, Golice, Grubale, Helenka, Joachimów, Jagodne, Klin, Osiny, Piaski, Pruszyn, Starawieś, Stok Lacki, Toporek, Ujrzanów i Żabokliki.

Miejscowość Starawieś była stopniowo włączana do Siedlec.Gmina istniała do 1954 roku

Na mapce poniżej (1938 rok) można zobaczyć we wschodniej części Siedlec ulicę Starowiejską i odchodzącą na północ drogę do folwarku Stara Wieś.

Widać również inne miejscowości, które wiążą się z osobami z linii Malon - rodzina Eleonory Stachowicz (1859-1941), żony Jana Malon,m pochodziła z miejscowości Toporek (obecnie Topórek). Znalazłem również Malonów w miejscowościach Grabianów, Żabokliki i Golice - chociaż póki co nie mogę znaleźć z nimi wspólnych przodków.

Tutaj małe sprostowanie - z Żaboklik pochodzi Marcin Malon, najstarszy póki co z rodu. Dopiero w XIX wieku jego potomkowie przenieśli się do Starejwsi.

Mapka okolic Siedlec 1938

0 Comments|8 Views|View full article
Visits
0003423