| Villefort Web Site | Site manager, since Aug 31 2010 |
| Hartmann - Rau Family DK | Member, since May 10 2012 |
| Munke Bjergby Web Site | Member, since Aug 14 2012 |
| Hansen-Lindhard Web Site | Member, since June 12 2012 |
| Wounlund Web Site | Member, since July 28 2012 |
| Richter familiens webside | Member, since May 7 2012 |
| FreddysFamily Web Site | Member, since May 2 2012 |
| Henrik Bitsch Web Site | Member, since May 29 2012 |
| Nagly Web Site | Member, since May 2 2012 |
| Danish Genealogy | Member, since Aug 20 2012 |
| Alexandersen Bonven Web Site | Member, since Sep 18 2012 |
| psh Web Site | Member, since May 30 2012 |
| Hermans slekttre Web Site | Member, since May 24 2012 |
| Tom Christensen Web Site | Member, since Jan 14 2013 |
| Alnor Web Site | Member, since Oct 29 2012 |
| LEC Web Site | Member, since May 10 2012 |
| Klindrup Web Site | Member, since May 1 2012 |
| Skraeder Jensen Web Site | Member, since May 29 2012 |
| thorkil oppermann Web Site | Member, since Sep 2 2012 |
| Aagaard Web Site | Member, since Oct 11 2012 |
| Sørensen/Nielsen/Schneidelbach/Kristiansen/Jensen/Larsen | Member, since Oct 21 2012 |
| loehde Web Site | Member, since Sep 29 2012 |
| Erlang Østergaard og Rosenbek Fink | Member, since Mar 3 2013 |
| britta juul høgild Web Site | Member, since Oct 12 2012 |
| Johannes Riis Web Site | Member, since Aug 27 2012 |
| Keld Henriksen Web Site | Member, since June 29 2012 |
| Asmussen Web Site | Member, since July 11 2012 |
| Princep de Girona Web Site | Member, since Oct 27 2012 |
| Marcussen Web Site | Member, since June 13 2012 |
| Nielsen Web Site | Member, since May 27 2013 |
| bitsch jensen Web Site | Member, since July 11 2012 |
| Hagen Web Site | Member, since Aug 20 2012 |
| Ertmann Web Site | Member, since Jan 28 2013 |
| Familien Ravnholdt Hansen Web Site | Member, since June 11 2012 |
| Madsen Web Site | Member, since Apr 14 2013 |
| Meedom Web Site | Member, since Mar 5 2013 |
| Anne og Bo Web Site | Member, since Jan 11 2013 |
| Moustgaard Web Site | Member, since Jan 30 2013 |
| And 28 more »« Hide |
Der bliver begæret tillysning i Jelling kirke i juli 1824, få måneder før fødslen af sønnen Christen Christensen, som imidlertid fødes som uægte barn i september samme år.
Tillysningen er begæret af Christen Christensen af Kollerup Sogn.
Da drengen fødes, opgives barnefaderen til Christen Christensen af Hygum Mark.
Først i 1829 bliver der begæret tillysning igen, denne gang af Christen Nygaard af Aale Sogn.
De bliver gift 16. august samme år i Jelling Kirke, og bor sidenhen i Hornstrup Kirkeby, Grundet By - hvor det af folketællinger fremgår, at ægtemanden hedder Christen Linde Alexandersen Nygaard, født i Timring Sogn. Flere steder står der dog fejl hist og pist, eller varierende udgaver af hans navn, lige som hustruen Anna Else Nielsdatters fødesogn opgives fejlagtigt et sted. Vi ved, at Christen Nygaard tjente i Aale da han blev gift med Anna Else, som da tjente i Hatting. Formentlig har hendes/deres søn Christen Christensen (Nygaard) opholdt sig hos morforældrene i Hørup, Jelling, imens. Hverken af tillysningsbegæringen eller vielsen 1829 fremgår det, at Anna Else skulle være andet end "pige", eller at hun skulle have et barn på 5 år.
Ved sønnen Christen Christensens konfirmation står kun opført, at han er søn af Christen CHRISTENSEN og HUSTRU Anna Else Nielsdatter i Grundet by !
Så tilbage står: Er barnefaderen Christen Christensen og ægtemanden Christen Linde Alexandersen Nygaard identiske?
Jeg kan tilføje, at deres søn, min tip-tip-oldefar Christen Christensen Nygaard, født i Jelling 1824, blev begravet i Hornstrup Kirkeby under navnet Christen Christensen Nygaard.
P.t. er jeg 99 % overbevist om, at han vitterlig VAR søn af Christen Linde Alexandersen Nygaard, og dermed barnebarn af Alexander Nielsen og Elisabeth von Deden.
Landsarkivet i Viborg fortæller mig det samme. At sandsynligheden er meget stor, grænsende til sikker.
Men hvis nu du eller en anden efterkommer af Johan Christian Alexandersen Nygaard køber den samme dna-test herinde fra MyHeritage som jeg har gjort, så KAN sagen faktisk opklares :-) Man skal dog bestille den dyreste af de tests, som udbydes p.t. (med Family Finder).
Jeg har nu været inde og kigge på følgende hjemmeside omkring "de Linde"-familien:
http://www.stonefield-consult.com/32.htm
Her står bl.a. følgende (og her er det lidt interessant for dig og mig, at der er et "de Linde"-broderpar, som OGSÅ hedder Christen og Christian !
Samtidig FANDT jeg forbindelsen mellem "de Linde" og "Lüttichow"-familien (som jo også Elisabeth von Deden stammer fra).
Fra siden:
Kaptain Linde til Møltrup i Ulfsborg.
FT-1801, Ringkøbing, Ulfborg, Timring, Møltrup Hovedgaard:
Hr. Christen Linde, 67 år, Gift, Husbonde, Dimiteret captajn med pension.
Jytte Dorethea Maria Grip, 39 år, Gift, Hans kone.
Henrich Linde, 18 år, Ugift, Deres Søn.
Adam Fridrich Linde, 16 år, Ugift, Deres Søn.
Øllegaard Sophie Linde, 13 år, Ugift, Deres Datter.
Sophie Hedevig Linde, 11 år, Ugift, Deres Datter.
Mogens Christian Linde, 9 år, Ugift, Deres Søn.
Jens Linde, 2 år, Ugift, Deres Søn.
Samt en hob af tjenestefolk.
De Linde familien var samlet set de største jordbesiddere i hele Danmark, men et utal af hovedgårde med underliggende bøndergods spredt ud over hele Jylland. Skønt nyadelige råddede de faktisk over flere tønder Hartkorn end nogen greve eller Baron på den tid.
Christen de Linde her er den eneste af de Linde familien der har boet på Møltrup, som han overtog i 1773 og genopbyggede fuldstændigt i 1777. Hans hovedbygning står endnu, men de store udhuse brændtened til grunden på mindre end 2 timer (!) den 26 juli 1955.
Hans selv er født på Hanbjerg Hovgaard den 26 apr 1734 som søn af Henrik de Linde og Helene Christine Hjermin.
Han blev gift med Hedevig Sofie Lüttichau i 1773 og anden gang med Ythe Dorthe Marie de Grib i 1780.
Sophie Hedevig Lütichau (givetvis fra Lerchenfeldt) døde den 13 nov 1779 på Møltrup. Hun blev bisat i Timring Kirke den 2 dec samme år og derefter ført til Snejbjerg kirke som familien ejede, og hvor de havde et privat gravkammer.
----
På GENI har jeg fundet en Christen de Linde, født 29. september 1664, som tilsyneladende havde en halvbror ved navn Christian de Linde, født 19. oktober 1684.
Christen de Linde blev ifølge det slægtstræ jeg fandt på GENI viet 1695 med Ellen Marie von Obelitz, og de havde bl.a. datteren Sophie de Linde, som blev gift med sin fætter Johan Henrik de Leth.
Men det er jo nogle ret gamle personer....
I øvrigt har jeg nu gravet lidt i tingene:
Det viser sig, at Elisabeth von Dedens mand, Alexander Nielsen, var ansat på Møltrup under Kaptajn Christen de Linde. Ja det vidste jeg jo altså godt i forvejen, MEN, hvad jeg ikke havde opdaget hidtil, er at denne Christen de Linde var GIFT (anden gang og denne gang desværre barnløst) med Elisabeth von Dedens KUSINE, SOPHIE HEDEVIG von LÜTTICHAU. :-)
Jeg tænkte jo nok, der var en forbindelse.
Vores Elisabeth von Dedens mor, Eva Maria von Lüttichau, var søster til Sophie Hedevigs far, Wolf Caspar von Lüttichau.
Christen de Lindes familie har en lige så spændende historie, og der er skrevet en bog om den, som jeg gerne vil læse.
Der er en "falsk" gren af de Linde familien. Men som jeg ser det umiddelbart, hører denne her Christen Linde til den ægte vare.
Denne familie var uhørt store landbesiddere, og Kaptajn Christen de Lindes farfar (af samme navn) kaldtes for Vesterlandets Konge.
Jeg er da egentlig ret stolt over, at min (antagelige) forfader, din Johan Christians storebror, blev opkaldt efter Christen Linde.
Jeg har tit tænkt på, at denne opkaldelse måske er ophav til misforståelsen i Jelling, hvor Christen Linde Alexandersen Nygaard fra Timring somme tider bliver kaldt Christen Christensen (Nygaard). Lige som sin søn, min tip-tip-oldefar Christen Christensen Nygaard fra Jelling, født 1824.
Nogle kan have antaget, at når han hed Christen Linde og kom fra Timring, så måtte han være søn af den store og rige Kaptajn Christen de Linde. Og derfor en Christen (Linde) CHRISTENSEN. Og hvem ved, måske har han gladeligt spillet med på denne antagelse...
Jeg er ganske overbevist om, at min Christen Christensen Nygaard fra 1824 ER søn af Christen Linde Alexandersen Nygaard fra Timring.
Nu er Alexandersen jo et smukt navn, men det stammer fra en kvindelig gren, mens Alexander Nielsen faktisk har en oldefar på faderens side, som også hed Christen Christensen Nygaard.
Som tidligere nævnt kaldes Christen Linde Alexandersen Nygaard flere steder Christen Christensen eller bare Christen Nygaard i kirkebøgerne. Fx da der bliver lyst for ham og Anne Else Nielsdatter Bjerregaard i Jelling Kirke 1829 (her bliver han kaldt Christen Nygaard), og ved sønnens konfirmation (her kaldes drengens far for Christen Christensen, lige som ved den første lysning for moderen og barnefaderen i Jelling Kirke 1824).
Kaptajn de Linde fik i øvrigt en datter, som blev opkaldt efter hans første kone, Sophie Hedevig. Måske er det hende, du har set som fadder/gudmor et sted.
Her kan jeg jo ikke lade være med at synes det er påfaldende, at Christen Linde Alexandersen Nygaard bliver gift i Jelling med en Anne Else Nielsdatter Bjerregaard. Og at de kommer til at bo i Grundet By (Hornstrup), som ligger på von Lüttichaus jordbesiddelser ved Vejle.
Men jeg har endnu ikke fået undersøgt, om de to Bjerregaardslægter har noget med hinanden at gøre.
Desværre er der ingen folketællinger i den periode, hvor jeg gerne ville se hvor Christen Linde kom ud at tjene i Jelling. Men MON ikke det kunne være hos familien Bjerregaard?
Sidenhen (efter sønnens fødsel) kommer han op til Aale og tjene. Her ligger også en Bjerregaard. Et tilfælde?